- Menu podmiotowe
- Sposoby przyjmowania i załatwiania spraw
- Działalność pożytku publicznego i inicjatywa lokalna
Działalność pożytku publicznego i inicjatywa lokalna
Zasady dotyczące:
1. prowadzenia działalności pożytku publicznego przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych oraz współpracy organów administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi;
2. uzyskiwania przez organizacje pozarządowe statusu organizacji pożytku publicznego oraz funkcjonowania organizacji pożytku publicznego;
3. sprawowania nadzoru nad prowadzeniem działalności pożytku publicznego;
4. tworzenia i funkcjonowania rad działalności pożytku publicznego;
5. warunków wykonywania świadczeń przez wolontariuszy oraz korzystania z tych świadczeń reguluje ustawa z dnia 24 kwietnia 2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz.U. z 2010r. Nr 234 poz.1536 z późn. zm.).
Sfera zadań publicznych obejmuje zadania w zakresie:
1) pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównywania szans tych rodzin i osób;
1a) wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej;
2) działalności na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym;
3) działalności charytatywnej;
4) podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
5) działalności na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego;
6) ochrony i promocji zdrowia;
7) działalności na rzecz osób niepełnosprawnych;
8) promocji zatrudnienia i aktywizacji zawodowej osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy;
9) działalności na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn;
10) działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym;
11) działalności wspomagającej rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości;
12) działalności wspomagającej rozwój techniki, wynalazczości i innowacyjności oraz rozpowszechnianie i wdrażanie nowych rozwiązań technicznych w praktyce gospodarczej;
13) działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych;
14) nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania;
15) wypoczynku dzieci i młodzieży;
16) kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
17) wspierania i upowszechniania kultury fizycznej;
18) ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego;
19) turystyki i krajoznawstwa;
20) porządku i bezpieczeństwa publicznego;
21) obronności państwa i działalności Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej;
22) upowszechniania i ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji;
23) ratownictwa i ochrony ludności;
24) pomocy ofiarom katastrof, klęsk żywiołowych, konfliktów zbrojnych i wojen w kraju i za granicą;
25) upowszechniania i ochrony praw konsumentów;
26) działalności na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów i współpracy między społeczeństwami;
27) promocji i organizacji wolontariatu;
28) pomocy Polonii i Polakom za granicą;
29) działalności na rzecz kombatantów i osób represjonowanych;
30) promocji Rzeczypospolitej Polskiej za granicą;
31) działalności na rzecz rodziny, macierzyństwa, rodzicielstwa, upowszechniania i ochrony praw dziecka;
32) przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym;
33) działalności na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3, w zakresie określonym w pkt 1-32.
Organy administracji publicznej prowadzą działalność w sferze zadań publicznych we współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy prowadzącymi, odpowiednio do terytorialnego zakresu działania organów administracji publicznej, działalność pożytku publicznego w zakresie odpowiadającym zadaniom tych organów.
Współpraca, o której mowa wyżej, odbywa się w szczególności w formach:
1) zlecania organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3 realizacji zadań publicznych na zasadach określonych w ustawie;
2) wzajemnego informowania się o planowanych kierunkach działalności;
3) konsultowania z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 projektów aktów normatywnych w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji;
4) konsultowania projektów aktów normatywnych dotyczących sfery zadań publicznych, o której mowa w art. 4, z radami działalności pożytku publicznego, w przypadku ich utworzenia przez właściwe jednostki samorządu terytorialnego;
5) tworzenia wspólnych zespołów o charakterze doradczym i inicjatywnym, złożonych z przedstawicieli organizacji pozarządowych, podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 oraz przedstawicieli właściwych organów administracji publicznej;
6) umowy o wykonanie inicjatywy lokalnej na zasadach określonych w ustawie;
7) umów partnerstwa określonych w ustawie z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2009 r. Nr 84, poz. 712 i Nr 157, poz. 1241).
Organy administracji publicznej:
1) wspierają w sferze zadań publicznych, o której mowa wyżej, realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust. 3, prowadzące działalność statutową w danej dziedzinie;
2) powierzają w sferze zadań publicznych, o której mowa wyżej, realizację zadań publicznych organizacjom pozarządowym oraz podmiotom wymienionym w art. 3 ust. 3, prowadzącym działalność statutową w danej dziedzinie.
Wspieranie oraz powierzanie odbywa się po przeprowadzeniu otwartego konkursu ofert, chyba że przepisy odrębne przewidują inny tryb zlecania. Obowiązujące wzory ofert mające zastosowanie podczas postępowania konkursowego znajdują się w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 grudnia 2010r. w sprawie wzoru oferty i ramowego wzoru umowy dotyczących realizacji zadania publicznego oraz wzoru sprawozdania z wykonania tego zadania (Dz.U. z 2011 r. Nr 6 poz. 25) – poniżej zamieszczamy wzory z rozporządzenia.
INICJATYWA LOKALNA
W ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy jednostki samorządu terytorialnego bezpośrednio, bądź za pośrednictwem organizacji pozarządowych, lub podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy mogą złożyć wniosek o realizację zadania publicznego do jednostki samorządu terytorialnego, na terenie której mają miejsce zamieszkania lub siedzibę, w zakresie:
1) działalności dot. strefy zadań publicznych, o których mowa w pkt 13, obejmującej w szczególności budowę, rozbudowę lub remont dróg, kanalizacji, sieci wodociągowej, budynków oraz obiektów architektury stanowiących własność jednostek samorządu terytorialnego;
2) działalności, o której mowa w pkt 3, 4, 5, 16 i 27;
3) edukacji, oświaty i wychowania, o których mowa w pkt 14;
4) działalności w sferze kultury fizycznej i turystyki, o której mowa w pkt 17 i 19;
5) ochrony przyrody, w tym zieleni w miastach i wsiach, o której mowa w pkt 18;
6) porządku i bezpieczeństwa publicznego, o którym mowa w pkt 20.
Organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego określa tryb i szczegółowe kryteria oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej. Szczegółowe kryteria oceny powinny uwzględniać przede wszystkim wkład pracy społecznej w realizację inicjatywy lokalnej.
Rada Gminy Krasocin w dniu 18 kwietnia 2011r. podjęła uchwałę w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizację zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej (zawiera m.in. wzory wniosków o dofinansowanie realizacji zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej oraz sprawozdania z wykonania tego zadania – wzory zamieszczamy poniżej). Wnioski składać można do Urzędu Gminy w Krasocinie w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy, w którym mają być realizowane.
Inicjatywa lokalna - wzór wniosku.docx (19,98KB)
Inicjatywa lokalna - wzór sprawozdania.docx (21,25KB)
Ogłoszenie wyników otwartego konkursu ofert na realizacje zadania publicznego w zakresie kultury fizycznej i sportu na 2014 rok..pdf (212,79KB)
Sprawozdanie z realizacji rocznego programu współpracy gminy Krasocin z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami na 2014 rok.pdf (1,67MB)
Sprawozdanie Krasocin.doc (51,00KB)
Sprawozdanie z konsultacji Rocznego Programu Współpracy Gminy Krasocin z Organizacjami Pozarządowymi oraz podmiotami wymienionymi w art.3 ust.3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2015.pdf (920,50KB)
Sprawozdanie z realizacji rocznego programu współpracy gminy Krasocin z pozarządowymi i innymi podmiotami na 2013 rok.pdf (800,91KB)
Uchwała Nr II-11-14 Rady Gminy Krasocin z dnia 12 grudnia 2014 r. w sprawie przyjecia Rocznego Programu Współpracy Gminy Krasocin z Organizacjami Pozarzadowymi.pdf (1,71MB)
Uchwała Nr VII-44-11 Rady Gminy Krasocin z dnia 18 kwietnia 2011r. w sprawie określenia trybu i szczegółowych kryteriów oceny wniosków o realizacje zadania publicznego w ramach inicjatywy lokalnej.pdf (747,09KB)
Uchwała Nr XXXV-293-13 Rady Gminy Krasocin z dnia 25 listopada 2013 r..pdf (1,70MB)
Wójt Gminy Krasocin ogłasza otwarty konkurs ofert na realizacje zadania publicznego w zakresie kultury fizycznej i sportu na 2014 rok..pdf (903,53KB)
Wzór oferty.doc (119,00KB)
Wzór sprawozdania.doc (97,50KB)
Wzór umowy.docx (33,52KB)
Zarządzenie Nr 13 - 2016 Wójta Gminy Krasocin z dnia 18 lutego 2016 roku w sprawie utworzenia Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego w Krasocinie.pdf (1,47MB)
Zarządzenie Nr 15-2014 Wójta Gminy Krasocin z dnia 4 marca 2014 r. w sprawie powołania Komisji Konkursowej opiniujacej oferty na realizacje zadań publicznych.pdf (595,69KB)